Prokurista: Vše, co potřebujete vědět o této klíčové pozici v každém podniku

Prokurista

Definice prokuristy

Prokurista zastává v podniku specifickou a významnou pozici. Jedná se o osobu, které statutární orgán, tedy například jednatel společnosti s ručením omezeným, udělil prokuru. Prokura je zvláštní typ zmocnění, které prokuristovi umožňuje zastupovat podnik navenek ve všech záležitostech, které spadají do běžného obchodního styku. Rozsah prokury je tedy poměrně široký a prokurista tak může za podnik uzavírat smlouvy, jednat s obchodními partnery, podepisovat dokumenty a provádět další úkony. Prokura se zapisuje do obchodního rejstříku, čímž je dána do pozornosti třetím osobám. Je důležité zmínit, že prokurista je vázán pokyny statutárního orgánu a za škodu, kterou podnik v souvislosti s jeho činností utrpí, odpovídá v souladu se zákoníkem práce.

Právní rámec

Prokurista zastává v podniku významnou pozici, jejíž fungování se odvíjí od ustanovení Obchodního zákoníku. Zákon č. 90/2012 Sb. definuje prokuru jako plnou moc, která opravňuje k vykonávání všech obchodních záležitostí, jež náleží do obchodního závodu podniku. Prokurista je oprávněn jednat jménem společnosti a zavazovat ji svými úkony. Existují však i jistá omezení. Prokurista například nemůže bez souhlasu statutárního orgánu převést nebo zatížit nemovitosti náležející společnosti. Pracovní pozice prokuristy se obvykle váže k vyššímu managementu podniku. Jeho postavení a odpovědnost by měly být jasně definovány v pracovní smlouvě, která musí být v souladu s platnou legislativou, zejména se Zákoníkem práce.

Jmenování a odvolání

Prokuristu jmenuje a odvolává statutární orgán společnosti, a to písemně. Jmenování musí být zapsáno do obchodního rejstříku, aby bylo účinné vůči třetím osobám. Prokura je velmi široké zmocnění, které opravňuje prokuristu k téměř všem právním úkonům, k nimž je společnost oprávněna. Existují pouze výjimky, kdy prokurista není oprávněn jednat za společnost, například při nakládání s nemovitostmi nebo při změně společenské smlouvy. Tyto výjimky musí být výslovně uvedeny v prokuře. Pracovní pozice prokuristy v podniku je velmi zodpovědná a obvykle je spojena s vysokou mírou autonomie a rozhodovací pravomoci. Prokurista může být zodpovědný za řízení celého podniku nebo jen jeho části, například za určitý obor podnikání. Odvolání prokuristy se řídí ustanoveními o odvolání člena statutárního orgánu, pokud společenská smlouva nestanoví jinak. Odvolání musí být rovněž zapsáno do obchodního rejstříku.

Rozsah oprávnění

Prokura představuje poměrně široké oprávnění, které umožňuje prokuristovi jednat jménem společnosti v široké škále obchodních záležitostí. Rozsah oprávnění prokuristy však není neomezený a je vymezen zákonem i případnou vnitřní směrnicí společnosti. Prokurista je oprávněn ke všem právním úkonům, které obvykle spadají do obchodního vedení daného podniku. To zahrnuje například uzavírání smluv, přijímání a propouštění zaměstnanců, nakládání s majetkem společnosti či vedení bankovních účtů. Prokura se vztahuje na všechny obchody a činnosti podniku, nestanoví-li společenská smlouva nebo zakladatelská listina jinak. Existují však i jistá omezení. Prokurista například nesmí bez zvláštního zmocnění zcizit nebo zatížit nemovitý majetek společnosti, ani ji zastupovat při jednání s orgány veřejné moci. Důležité je také zmínit, že rozsah oprávnění prokuristy může být dále specifikován v jeho pracovní smlouvě nebo v jiné vnitřní směrnici společnosti. V praxi to znamená, že prokurista může mít omezenou pravomoc například co se týče výše finančních částek, se kterými může nakládat, nebo typů smluv, které může uzavírat.

Omezení pravomocí

Prokura je sice široká, ale ne neomezená. Existují jistá omezení, která se týkají pravomocí prokuristy. Prokurista například nemůže bez souhlasu statutárního orgánu zcizit nebo zatížit nemovitosti, které patří společnosti. Stejně tak nemůže bez souhlasu statutárního orgánu měnit společenskou smlouvu nebo zakládat pobočky. Tato omezení slouží k ochraně společnosti a jejích společníků před případnými škodami, které by mohl prokurista způsobit. Pracovní pozice prokuristy v podniku je proto spojena s vysokou mírou zodpovědnosti. Prokurista musí být schopen samostatně rozhodovat a jednat v zájmu společnosti, ale zároveň musí respektovat omezení, která mu ukládá zákon a společenská smlouva.

Zodpovědnost prokuristy

Prokurista zastává v podniku významnou pozici s rozsáhlou obchodní plnou mocí. Jeho/její odpovědnost je značná, neboť je oprávněn/a činit jménem společnosti veškeré právní úkony, které spadají do obchodního vedení podniku. To zahrnuje například uzavírání smluv, nakládání s majetkem společnosti, přijímání a propouštění zaměstnanců, ale i další úkony běžné v obchodním styku. Prokurista je vázán pokyny statutárního orgánu společnosti, nicméně v rámci své působnosti má značnou míru autonomie a samostatnosti. Jeho/její odpovědnost se vztahuje i na škodu, kterou by svým jednáním způsobil/a společnosti. V případě porušení povinností, které mu/jí ukládá zákon nebo společenská smlouva, nese prokurista odpovědnost vůči společnosti. Tato odpovědnost může být majetková, ale i trestněprávní. Z výše uvedeného vyplývá, že pozice prokuristy je spojena s vysokou mírou důvěry a odpovědnosti.

Vlastnost Prokurista
Odpovědnost Zastupování společnosti v běžných obchodních záležitostech
Pravomoci Podepisování smluv jménem společnosti, jednání s obchodními partnery
Jmenování Statutárním orgánem společnosti (např. jednatelem)

Zánik funkce prokuristy

Funkce prokuristy, tedy osoby oprávněné k širokému zastupování společnosti, nezaniká automaticky s ukončením pracovního poměru. Prokurista může být totiž ve společnosti zaměstnán na základě pracovní smlouvy, ale také jmenován na základě jiné smlouvy, například mandátní, nebo může být statutárním orgánem. Zánik funkce prokuristy se řídí především obchodním zákoníkem a je nutné jej odlišovat od ukončení pracovního poměru. Zatímco pracovní poměr může skončit například výpovědí, dohodou či uplynutím sjednané doby, pro zánik funkce prokuristy je klíčové odvolání ze strany společnosti nebo zápis odvolání do obchodního rejstříku. Odvolání prokuristy je jednostranným právním úkonem společnosti, kterým se zrušuje jeho prokura. Prokurista by měl být o svém odvolání informován písemně a je vhodné, aby mu byly sděleny důvody odvolání. Důležité je pamatovat na to, že i po zániku funkce prokuristy může být bývalý prokurista zavázán k mlčenlivosti o skutečnostech, které se během výkonu své funkce dozvěděl.

Prokurista, ten se nenudí, to mi věřte. Starostí má nad hlavu, ale když se daří, je to krása.

Bořivoj Krupa

Prokurista vs. jednatel

Prokurista a jednatel, ačkoliv oba zastávají v podniku významné pozice, se liší rozsahem svých pravomocí a odpovědností. Prokurista je oprávněn jednat jménem společnosti v běžných záležitostech, a to na základě udělené prokury. Jeho pravomoci jsou dány zákonem a nelze je omezit dohodou se společností. Prokura se zapisuje do obchodního rejstříku, čímž je dána na vědomí třetím osobám. Typicky se prokuristou stává zkušený zaměstnanec, který má důvěru vedení.

Na druhou stranu jednatel je statutárním orgánem společnosti, který ji zastupuje navenek a řídí její činnost. Jeho pravomoci jsou širší než u prokuristy a zahrnují například rozhodování o strategických otázkách, schvalování smluv s vysokou hodnotou nebo jmenování a odvolávání vedoucích pracovníků.

Zatímco prokurista je pracovní pozice v podniku, jednatel je funkce, která je svázána s vlastnictvím podílu ve společnosti.

Prokurista v praxi

Prokurista zastává v podniku významnou pozici s rozsáhlými pravomocemi. Jeho úkolem je zastupovat společnost navenek a jednat jejím jménem v běžných obchodních záležitostech. Rozsah prokuristova oprávnění je definován v obchodním zákoníku a je poměrně široký. Může například podepisovat smlouvy, přijímat a propouštět zaměstnance, nakládat s majetkem společnosti nebo vést bankovní účty. Prokurista je vázán pokyny podnikatele, ale zároveň má značnou míru samostatnosti a odpovědnosti. Jeho pozice je proto klíčová pro chod podniku a vyžaduje si vysokou odbornost, důvěryhodnost a loajalitu. Jmenování prokuristy je vždy písemné a musí být zapsáno do obchodního rejstříku. Tím se stává jeho pozice veřejně známou a třetí osoby se na ni mohou spolehnout.

Publikováno: 07. 11. 2024

Kategorie: práce